Wiatrówka Crosman 357 4” Colt Python 357 Magnum

SPOTKANIE Z LEGENDĄ

Zupełnym przypadkiem , przeglądając pewien portal aukcyjny, natrafiłem na ofertę sprzedaży dawno poszukiwanego pistoletu pneumatycznego Crosman model 357 w wersji lufą o długości czterech cali. Po wstępnych oględzinach, okazało się, że jest to model 357 wcześniejszej wersji, produkowanej w latach 1988-1996. Różni się on magazynkiem, który tu mieści 6 sztuk śrutu i lufa gwintowaną. Cena była atrakcyjna, ale pistolet był oferowany jako "uszkodzony". Jako, że poprzedni właściciel nie potrafił go uruchomić z braku magazynka i zacięcia mechanizmu. Miałem już pewne obawy że nie uda się go naprawić . Tym bardziej że jest to sprzęt wielce szacowny i wiekowy . Po paru dniach niecierpliwego oczekiwania , dobrze zabezpieczony Crosman 357 trafił tam, gdzie jego miejsce czyli w moje łapki.

Już w zaciszu mojego domu ,dokonałem dokładnych oględzin nowego nabytku. Na pierwszy rzut oka wyglądało to mało ciekawie,czas nie obszedł się z nim łaskawie. Widoczne były ślady użytkowania i przechowywania w garażowych warunkach przez wiele lat. Po godzinie czyszczenia i smarowania wyglądał o niebo lepiej,ku radości nowego posiadacza. Uszkodzenie wiatrówki polegało głównie na uszkodzonym zatrzaskiem łamania lufy ,które udało się stosunkowo łatwo naprawić.

Rewolwer Crosman 357 formą nawiązuje do legendarnego Colta Pythona 357 Magnum. Nie mam małej ręki , ale wydał mi się duży i ciężki. Szkielet rewolweru wykonany jest ze stopu aluminium, dość precyzyjnie odlanego. Całość jest pokryta czarnym lakierem piecowym ,lubiącym się w newralgicznych miejscach wycierać. Osłona lufy zaś z materiału kompozytowego na bazie tworzywa sztucznego . Okładki na rękojeść wykonane z tworzywa sztucznego imitującego drewno. Mechanika działania jest bardzo zbliżona do działania broni ostrej. Kurek jest naciągany podczas ściągania spustu trybie "Double Action" lub w trybie "Single Action" po wcześniejszym odciągnięciu kurka kciukiem. Po zwolnieniu, kurek uderza w zawór, dozując dawkę dwutlenku węgla potrzebną do wystrzelenia pocisku . Gaz jest sprężony w jednorazowym naboju gazowym tzw. kapsułę CO2. Mechanizm gazowy jest więc dość prosty i odporny na uszkodzenia. Z jednej kapsuły CO2 można oddać bezpiecznie średnio około 60 strzałów czyli sześć pełnych bębenków. Rozbieranie nie jest to wielce skomplikowane, ale trzeba trochę uważać. Nie polecam jednak częstego rozbierania, nie ma takiej potrzeby. Materiały z jakich jest zbudowana wiatrówka są odporne na korozję i częściowo na ludzką ciekawość. Niektóre elementy wiatrówki są dość delikatne i mogą nie znieść pewnych eksperymentów.

Spust do najprzyjemniejszych nie należy. Jest dość twardy i ma długą typowo rewolwerową drogę .Wymaga pewnej siły ,treningu i przyzwyczajenia .Przy odciągniętym kurku sprawa ma się inaczej ,droga spustu jest krótka a strzał jest o wiele pewniejszy. Urządzenie spustowe nie posiada żadnej regulacji, ale w tego typu replikach jest to typowe. Wiatrówkę do ładowania łamie się poprzez naciśnięcie zamka od góry i odciągnięciu lufy w dół analogicznie do dawnych brytyjskich rewolwerów Webleya . Zatrzask zamka działa ciężko trudno jest go wcisnąć tak by szybko otworzyć broń. Po złamaniu broni uzyskujemy łatwy dostęp do magazynka. Magazynek w formie bębenka wykonany z twardego tworzywa sztucznego, które dobrze trzymają śrut i zawierają sześć komór mogące pomieścić dość długi śrut ,wiatrówka bez problemów działa także z nowymi bębenkami na dziesięć śrutów. Polecam przy ładowaniu kalibrowanie śrutów ,aby uniknąć uszkodzenia mechanizmu wiatrówki przez wysunięty zbyt luźny śrut.

Kapsuła CO2, umieszczona jest standardowo w rękojeści, wkłada się do chwytu po zdjęciu lewej okładki chwytu wyposażonej w sprężynowy zatrzask. Śruba docisku jest niewielka ,ale siła potrzebna do przebicia kapsułę nie jest duża. To proste rozwiązanie i takie właśnie lubię. Przyrządy celownicze składają się z stałej muszki, wykonanej z tworzywa sztucznego. Szczerbinka także wykonana z tworzywa ,posiada pełną regulację w pionie i w poziomie Przyrządy celownicze nie są w prawdzie szczytem finezji, ale są czytelne i dobrze spełniają swoją rolę. Bezpiecznik nastawny zlokalizowany w łatwo dostępnym miejscu, poniżej szczerbinki i ma typową crosmanowską formę przetykowego kołka. Używanie go jest wygodne, a działanie pewne. Pistolet nie trzeba przekładać z jednej ręki do drugiej, żeby go odbezpieczyć lub zabezpieczyć .Wystarczy mieć sprawne i długie paluszki.

 

Zakupiłem tą wiatrówkę świadomie dla jej świetnego wyglądu nawiązującego świadomie do legendy Colta Pythona 357 Magnum , a nie po to aby strzelać precyzyjnie a dynamicznie. Wiatrówka Crosman 357 jest najtańszym z rewolwerów na CO2. W tej wersji faktycznie nie jest już osiągalny. Nadaje się do popularyzowania strzelectwa sportowego .Sprawdza się na różnych dystansach oraz przy różnych zastosowaniach . Skupienie powinno zadowolić każdego chcącego strzelać na dystansach do 10 metrów . Zarówno do tarczy jak i do rozstrzeliwania puszek .

 


 


 

 

 

 

 

 

0
Average: 5 (3 votes)

Powered by Drupal - Design by artinet